Spółka prawa handlowego jest to nic innego jak spółka osobowa lub kapitałowa, za której stworzenie, funkcjonowanie, rozwiązywanie, czy podział reguluje ustawa “Kodeks spółek handlowych” z dnia 15 września 2000 roku. W sprawach, których nie reguluje ta ustawa obowiązują przepisy Kodeksu Cywilnego.

Spółki handlowe dzielą się na kilka najważniejszych typów. Przede wszystkim podzielić można je na spółki osobowe oraz kapitałowe. Te pierwsze z kolei dzielą się jeszcze na spółki komandytowe, komandytowo-akcyjne, jawne oraz partnerskie. Biorąc pod lupę spółki kapitałowe można wymienić wśród nich spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcyjną.

Zdecydowanie korzystniejszą opcją w opinii wielu ekspertów są spółki osobowe. Przede wszystkim rozpoczynając taką działalność i zakładając spółkę nie ponosi się zbyt dużych kosztów. Przy okazji nie trzeba też załatwiać wielu formalności, co w przypadku spółek kapitałowych jest niestety nieuniknione i trochę czasu może potrwać.

W spółkach osobowych jak sama nazwa wskazuje istnieje jednak wielu właścicieli, dlatego ciężko czasami zadbać jest o to, aby spółka rozwijała się w sposób prawidłowy, na właściwych torach.

Niektórzy wolą się więc decydować na spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, ponieważ udziałowcy w tym przypadku nie odpowiadają swoim majątkiem, gdy taka spółka w przyszłości upadnie. Trzeba jednak mieć na uwadze, że należy zebrać na start dość spory kapitał początkowy, zwykle jest to 50 tysięcy złotych, dlatego też nie każdy jest w stanie sam poradzić sobie z takim zadaniem, trzeba więc poszukać wtedy wspólników. Przy zakładaniu spółek akcyjnych ważne jest to, iż wszystkie akcje są sobie równe, a wartość pojedynczej akcji nie może być mniejsza niż 1 zł.

Każda z wymienionych spółek powinna znajdować się w rejestrze handlowym. Takie rejestry są prowadzone przez przez sądy gospodarcze rejonowe.

Jak widać trzeba się dobrze zastanowić nad tym, który typ spółki będzie w danym przypadku optymalnym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

18 + trzynaście =