Niestety coraz częściej słyszymy o błędach lekarskich, które nieodwracalnie zmieniły życie wielu osób. Każdy z nas, gdy idzie do lekarza, chce mieć pewność, że zabieg lub operację wykona profesjonalista. Bezpieczeństwo pacjentów w tym przypadku powinno być najważniejszą wartością.

Przez ilość pracy, ograniczone zasoby oraz stałe protesty, coraz częściej lekarze popełniają błędy. Nie zawsze wynika to z ich niewiedzy, bardziej z przemęczenia lub braku wsparcia innych współpracowników. Oczywiście zdarzają się również złe diagnozy, które w wielu przypadkach doprowadziły do trwałego uszczerbku na zdrowiu lub utraty życia. Jakie prawa w takiej sytuacji ma pacjent? Czy i kiedy można starać się o odszkodowanie? Jak wywalczyć zadośćuczynienie? Z pewnością te i wiele innych pytań, zadają sobie osoby, które planują rozpocząć batalię ze służbą zdrowia. W dzisiejszym artykule przyliżmy temat odszkodowań za błędy lekarski oraz podpowiemy, kiedy dochodzi do przedawnienia sprawy.

Czym jest błąd lekarski?

Zanim przejdziemy do szczegółów, warto zacząć od wyjaśnienia podstawowego pojęcia, aby mieć całkowitą pewność, że możemy starać się o odszkodowanie. Zatem zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 1.04.1995 r. za błąd lekarski powinniśmy uznać każde zachowanie lekarza, które jest sprzeczne z obowiązującymi praktykami. Istotne jest również to, że błąd lekarski może odnosić się do dwóch sytuacji: błędów diagnostycznych (np. błędny wywiad lekarski) oraz terapeutycznych (włączenie błędnych i szkodliwych leków).

Jak przygotować się do walki o odszkodowania za błędy lekarskie?
Przede wszystkim, zanim rozpoczniemy szereg działań związanych z uzyskaniem odszkodowania, musimy skompletować wiele dokumentów oraz odpowiednio się przygotować. Poniżej kilka najważniejszych wskazówek.

Po pierwsze: WNIOSEK O ODSZKODOWANIE

Wniosek o odszkodowanie można złożyć do odpowiedniej komisji, która znajduje się przy wojewodzie. Wówczas osoby odpowiedzialne za weryfikację wniosku określają czy do uszczerbku na zdrowiu doszło na skutek błędów lekarskich.
Każdy składany wniosek, powinien zawierać takie elementy, jak:
dane personalne wraz z adresem do korespondencji
dane szpitala lub lekarza, który dopuścił się błędu
określenie błędu medycznego – wskazanie rodzaju
uzasadnienie
propozycja wysokości zadośćuczynienia oraz odszkodowania

Po drugie: WYSOKOŚĆ ODSZKODOWANIA

Żaden pacjent nie może dowolnie określać wysokości odszkodowania. Istnieją określone limity, które zależne są od rodzaju zdarzenia ubezpieczeniowego. Przykładowo: jeżeli pacjent na skutek błędu lekarza ma trwały uszczerbek na zdrowiu, wówczas może ubiegać się o kwotę 100 tysięcy złotych. W sytuacji, gdy pacjent umiera, rodzina lub inni spadkobiercy mogą ubiegać się o kwotę 300 tysięcy złotych.

Po trzecie: BŁĄD LEKARSKI PRZEDAWNIENIE

Mało pacjentów wie, że nawet kilkanaście miesięcy po wystąpieniu zdarzenia ubezpieczeniowego, można starać się o odszkodowanie. Należy jednak pamiętać o tym, że z przedawnienie roszczeń dotyczących szkody na osobie, będzie miało miejsce po upływie trzech lat od czasu, gdy poszkodowany pacjent dowiedział się o szkodzie oraz o osobie, która powinna ją naprawić.

Dzięki powyższym wskazówką z pewnością o wiele łatwiej i sprawniej poszkodowany pacjent, będzie mógł ubiegać się o zadośćuczynienie. Należy również pamiętać o terminie przedawnienia błędu lekarskiego, aby zdążyć, dopełnić wszystkie formalności na czas.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zobacz: “błąd lekarski przedawnienie”.

Jeśli chcesz walczyć o odszkodowanie, to warto poszukać pomocy w Internecie. Na pewno znajdziesz tam wiele ofert. Oto przykładowe z nich: “odszkodowania za błędy lekarskie Warszawa ”, “odszkodowania za błędy medyczne Warszawa ”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

osiem − sześć =