Śmierć bliskiej osoby to zawsze spore przeżycie dla rodziny, jednak trzeba mieć na uwadze to, że taka osoba mogła pozostawić po sobie spadek. Spadkobiercy muszą więc wiedzieć, jakie czynności powinni wykonać po śmierci spadkodawcy.
Najważniejsze jest więc to, aby w przeciągu 6 miesięcy od otwarcia spadku złożyć specjalne oświadczenie, w którym dana osoba decyduje się na przyjęcie lub odrzucenie spadku. Każdy ma prawo do odrzucenia spadku, jeśli podejrzewa np. to, że spadek może nieść za sobą potężne długi. Jeśli ktoś nie złoży takiego oświadczenia, to jest to równoznaczne z tym, iż spadkobierca godzi się na przyjęcie spadku i nie ma już od tej decyzji odwołania. Warto jednak dowiedzieć się też tego, w jaki sposób można wejść w posiadanie spadku.
Należy zainicjować postępowanie, którego tematem będzie nabycie spadku przez spadkobiercę. Oczywiście składa się wtedy odpowiedni wniosek, najlepiej zrobić to w towarzystwie jakiegoś doświadczonego prawnika, aby był on wypełniony poprawnie. Trzeba mieć na uwadze to, że za złożenie takiego wniosku zapłaci się 50 złotych.
Od 2009 roku fakt o nabyciu spadku może nastąpić przed notariuszem. Sporządzi on wtedy akt poświadczenia dziedziczenia testamentu. Może to nastąpić tylko wtedy, gdy stawią się wszyscy, którzy mogą wchodzić w rachubę jako spadkobiercy a także, gdy nie ma wątpliwości co do osób, które są spadkobiercami i wysokości ich udziału w spadku. Jeśli są jakieś niejasności, jedynym rozwiązaniem jest rozstrzygnięcie przez sąd.
Jak widać wyraźnie trzeba się dobrze przygotować do takiego procesu, aby przypadkiem nie popełnić jakiegoś rażącego błędu. W pierwszej kolejności każdy spadkobierca powinien się jednak zastanowić, czy spadkodawca nie miał na koncie żadnych długów, czy też pozostawił po sobie jedynie majątek do rozdysponowania na najbliższe dla siebie osoby. Jeśli ma się jakieś wątpliwości warto odrzucić spadek, niż mieć potem z tego tytułu jakieś problemy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

trzynaście − cztery =