Przedawnienie sprawy ma miejsce w określonych przypadkach. Wszystko zależy głównie od rodzaju popełnionego czynu, im poważniejsze przestępstwo, tym większa szansa, że sprawca za nie odpowie. Jeśli bierze się pod uwagę zabójstwo, to musi minąć aż 30 lat, aby sprawa się przedawniła. W tym czasie odpowiednie służby mogą doprowadzić sprawcę przestępstwa przed sąd, gdzie odpowie za swoje czyny. W innych sytuacjach sprawy przedawniają się po krótszym czasie. Jeśli popełniony przez daną osobę czyn jest zagrożony karą pozbawienia wolności powyżej 5 lat, to sprawa przedawnia się po 15 latach, natomiast jeśli jest zagrożony karą pozbawienia wolności powyżej 3 lat, to przedawnienie następuje po 10 latach.

Pozostałe występki traktowane są bardziej ulgowo, a mianowicie ulegają one przedawnieniu już po 5 latach. Oczywiście nie we wszystkich sprawach może nastąpić przedawnienie, jeśli mają one bardzo poważny charakter, to taka sytuacja nie ma miejsca. Chodzi tutaj np. o zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości oraz wtedy, gdy dochodzi do przestępstw o podłożu wojennym. Na przedawnienie sprawy nie mogą liczyć również osoby, które dopuściły się umyślnego zabójstwa. Wtedy nawet jeśli sprawca zostanie złapany po kilkudziesięciu latach od popełnionego czynu, odpowie za niego, dlatego taka osoba nigdy nie może czuć się całkowicie bezkarna.

Podobnie sprawa ma się z funkcjonariuszami publicznymi, którzy dopuszczą się przestępstw podczas sprawowanej funkcji. Ich sprawy również nie ulegają żadnym przedawnieniom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

siedemnaście − jedenaście =