Zadłużenie to jeden z częstych problemów polaków. Wielu z nich dochodzi do momentu, w którym nie są już w stanie ich spłacać. Obecna wprowadzona jakiś czas temu nowelizacja przepisów daje — doskonałą możliwość, na ogłoszenie upadłości tak jak robią to firmy. Możliwość pozbycia się wszystkich długów i rozpoczęcia wszystkiego od nowa. Na czym polega i co warto wiedzieć na ten temat ? Wszystkie informacje poniżej.

Czym jest upadłość konsumencka

Upadłość konsumencka to ogłoszenie niewypłacalności i pozbycie się wszystkich długów. Polega ona na spieniężeniu pozostałego majątku na pokrycie tylu długów i ostateczne anulowanie zobowiązań. Upadłość konsumencka jest przeznaczona dla dłużników niezależnie od statusu majątkowego czy sytuacji osobistej. Każdy obywatel Polski może złożyć taki wniosek. Osoby nie posiadające majątku mogą liczyć na całkowite odcięcie długów a ci, którzy posiadają wartościowe przedmioty — tracą je w zamian za decyzje o upadłości. To bardzo dobre rozwiązanie dla tych wszystkich, którzy definitywnie nie mają już szans na spłatę długów, a chcieliby zacząć życie od nowa. Koszty Postępowania sądowego uiszcza skarb państwa, a sam proces nie jest dodatkowo płatny.

Jak przebiega proces ?

Przebieg całego procesu nie jest skomplikowany, a uważać jedynie trzeba na dopełnienie wszystkich warunków formalnych. Można odbyć go samodzielnie lub skorzystać z pomocy prawnika, który pokieruje nami, lub wykona wszystkie wymagane czynności za nas. Aby ogłosić upadłość i uwolnić się od długów w pierwszej należy złożyć wniosek do sądu właściwego na miejsce zamieszkania. Trzeba umieścić w nim nazwy i adresy wierzycieli kwoty długu i przybliżone daty pierwszych opóźnień. Dokumentacja wymaga również podania aktualnego stanu zadłużenia.

W następnej kolejności sąd weryfikuje wniosek i nadaje komisarza — syndyka. Ustala on skład masy upadłościowej, czyli cennych rzeczy, które posiada dłużnik i sprzedaje je. Uzyskane środki przekazuje wierzycielom. Ostatnim etapem jest ostateczna decyzja. Jeśli dłużnik nie posiada majątku — sąd wydaje już tylko decyzje o upadłości, a jeśli jest jeszcze w stanie płacić pewne kwoty — ustala plan spłaty na maksymalnie 36 miesięcy i możliwe do spłaty kwoty.

Dla kogo upadłość konsumencka ?

Upadłość konsumencką może ogłosić każda osoba zadłużona. Aby jednak móc uwolnić się od długów trzeba spełnić jeden podstawowy warunek. Długi muszą powstać przed sytuacją, która wpłynęła na niewypłacalność. Jeśli osoby świadomie brały kolejne pożyczki, mając już opóźnienia w płatnościach i wiedzieli, że ich nie spłacą — mogą nie dostać pozytywnej decyzji od sądu. Ten warunek oprócz karania nieuczciwych kredytobiorców — którzy celowo się zadłużają, jest niefortunny dla zwykłych ludzi, którzy wpadli w spiralę długów, biorąc kolejne pożyczki na spłatę poprzednich. Rząd dostrzegł ten problem i obecnie pracuje nad kolejną nowelizacją, która będzie polegał na tym, że sąd niejako z automatu będzie akceptował wszystkie wnioski, niezależnie od sposobu powstania długu.

Artykuł napisany we współpracy z Kancelarią Puk – zajmującą się m.in. antywindykacją oraz prawem rodzinnym.

Rozwód Poznań – dowiedz się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 × 2 =